Všichni, obzvláště ti zimomřiví, si všimli, že teploty nám začaly citelně klesat. Otevíráme skříně a hrabeme do zadních řad. Kde jen že jsme v létě viděli ta termotrika, spodky a mikiny? Všichni víme, že se máme ven pořádně obléknout, ale ne každý si uvědomuje, že důležitější, než pořádně, je správně. Jak to tedy má správně být?
Co musím vědět, než se začnu oblékat:
- Co jdu ven dělat – např. běhat, jezdit na kole, lyžovat, procházet se apod.
- Jaké je venku počasí – tzn. teplota vzduchu, zda fouká, sněží, prší apod.
- Jaký jsem typ ve smyslu držení teploty těla – jsem horkokrevný nebo zimomřivý
- Na jak dlouho jdu ven?
Když mám v těchto bodech jasno, držím se tohoto pravidla:
Pokud jdu ven s tím, že si dám do těla a zapotím se, sahám jednoznačně po oblečení ze syntetických materiálů (polyester, polyamid apod.) a nebo z takových přírodních (vlna, Tencel apod.), které mají schopnost odvádět přebytečnou vlhkost těla. Tímto pravidlem si zajistím pocit sucha na těle a tím také dobrý základ k tomu, že se budu cítit v teple.
No a nyní můžete vrstvit. Pokud se držíte výše zmíněného pravidla, všechny vrstvy, které na sobě máte, spolu s radostí spolupracují a odvádí přebytečné vlhko vašeho těla do další vrstvy oblečení a pak ven do okolního prostředí.
Ale, jestliže jednu vrstvu zvolíte špatně, oblečete si například bavlněnou mikinu, narušíte tím výše zmíněnou radostnou spolupráci všech vrstev. Proč? Bavlna je typická tím, že absorbuje vlhkost dovnitř sebe a drží ji. Nemá schopnost transportovat pot dále. A tímto se celá prodyšnost vašeho těla zboří. Vrstva oblečení pod vaší mikinou se může snažit odvádět pot o sto šest, ale přes ucpanou bavlnu je to marná práce. Vrstva na mikině nemá co odvádět, protože mikina všechno přebytečné teplo zadržela a absorbovala. Začnete se potit. Nejdříve budete mít mokrá podpaží a záda a pak vám začne být zima. Takže celkový pocit z vaší sportovní aktivity zcela stoprocentně nebude zrovna příjemný …
Kolik vrstev si mám obléci?
Optimální jsou tři vrstvy, s tímto principem jsme přišli již před několika desítkami let a platí to dodnes. Pokud si vezmete čtyři, nebo jen dvě, neuděláte nic špatně. Cibulový styl oblékání v zimě je žádoucí, umožňuje pomáhat vašemu tělu s efektivnější termoregulací, když měníte intenzitu pohybu. Např. když se na kole vyjedete do sedla mezi kopci a chystáte se na sjíždění, zcela jistě si rádi jednu vrstvu na sebe přidáte. A naopak, pokud se snažíte vyšlápnout na skialpech na vrchol sjezdovky, možná vám bude při krásném zimním dni stačit pouze funkční triko a nahoře si pak přidáte další vrstvy.
O jaké tři vrstvy vlastně jde?
1. VRSTVA
Funkční prádlo (triko a spodky) , podprsenka, boxerky a kalhotky - také z funkčních materiálů.
První vrstva je základ. Efektivně odvádí pot od kůže na vnější stranu, odkud je buď odpařován do okolí, nebo předáván do další vrstvy. Vrstva, která by nikdy neměla chybět.
Prohlédnout si první vrstvu pro ženy
Prohlédnout si první vrstvu pro muže
2. VRSTVA
Mikina.
Druhá vrstva zajišťuje tepelnou izolaci těla v chladných podmínkách a zároveň transportuje pot do další vrstvy, případně do okolního prostředí. Pokud není nutné tělo tepelně izolovat, vynechává se.
3. VRSTVA
Bunda, kalhoty.
Vnější vrstva je ochranným štítem proti živlům. Sportovci na ni kladou nejvyšší nároky, protože je chrání před deštěm, větrem i chladem. Zároveň zajišťuje odvod potu a přebytečného tepla ze spodních vrstev. Podle okolních podmínek je i tato vrstva volitelná.