Testování funkčního prádla Craft Nanoweight


Není moc letních triček, která by mě za poslední dobu upoutala natolik, že bych si hned při prvním dotyku řekl WOW! Nový Nanoweight mě však příjemně překvapil, a to především svou neuvěřitelně nízkou hmotností tak také padnoucím střihem, který na těle dokáže navodit pocit druhé kůže.

Ze tří dostupných variant, tedy tílka a triček s krátkým a dlouhým rukávem, jsem si vybral právě obě trika. Charakteristika řady Nanoweight spočívá v použití funkčního prádla do letních dnů na širokou škálu sportovních aktivit ve vyšší intenzitě, především pak na běh. Požadavkem je proto maximální funkčnost a výborná termoregulace při vysoké fyzické zátěži. Jak u mě obě trika obstála?

Nanoweight krátký rukáv

Začnu trikem s krátkým rukávem, které jsem si vybral v šedé barvě (v pánské verzi je k dostání také v bílé nebo červené variantě). Testoval jsem ho při běžeckých trénincích, kdy jsem ho měl po většinu času jako hlavní a jedinou vrstvu.

Velikost S mi padne jako ulitá, což u mě rozhodně nebývá pravidlem. Hmotnost trička člověk obyčejně neřeší, ale zvědavost mi nedala a zjistil jsem, že váží o dvacet gramů méně než moje Garminy (63g vs. 83g). Slovo „ultralehký“ je proto vážně na místě. Při oblékání i svlékání tak musí být člověk trochu opatrnější, ale materiál je dostatečně pevný a osobně jsem žádný problém s jeho poškozením nezaznamenal.

Při běhu se triko chová jako druhá kůže. Materiál je příjemný a na první dojem působí chladivým dojmem, a také tak funguje. Musíte se v něm zkrátka hýbat. Dokonale přilne k pokožce, ale díky extrémně nízké hmotnosti tělo nesvírá. Pokožka pod ním může vždy dobře dýchat, protože transport potu probíhá okamžitě.

Nejvíc se mi triko osvědčilo při venkovních teplotách 15 – 20 stupňů, na závod nebo hodně intenzivní trénink bych potom tuto hranici posunul ještě klidně o 5 stupňů níže. Čím intenzivnější aktivita, tím triko funguje lépe. Naopak do chladných podmínek nebo na běh proti chladnému „severáku“ se triko moc nehodí a volil bych spíše funkční triko s hustší pleteninou, které udrží u těla více tepla.

Nanoweight dlouhý rukáv

Triko s dlouhým rukávem jsem používal jak samostatně, tak jako první vrstvu pod jiné triko či pod cyklistický dres. V tomto případě jsem sáhnul po elegantní bílé barvě a opět po velikosti S. I zde jsem byl se střihem naprosto spokojen, a to i s délkou rukávů, se kterou mívám občas u triček s dlouhým rukávem problém.

Platí pro něj vše řečené výše a zde bych snad jen rád dodal, že Craft Nanoweight je velice dobrý jako podvlekové oblečení pod cyklistický dres. Ať už je to nátělník nebo obě verze triček, často je výhodnější pod cyklodresem mít ještě tenkou vrstvu funkčního prádla, která tělu zajišťuje optimální termoregulační pohodu. Já ho takto používal pod elitním cyklodresem Craft Sunweb Aerolight, přesně tak, jako borci ze Sunwebu při dlouhých trénincích a závodech a musím uznat, že po funkční stránce je toto oblečení třída.

Způsobů využití je však více. Díky velice nízké hmotnosti i objemu ho můžete dát do jakékoliv kapsy (klidně i té náprsní) a mít ho jako zálohu třeba pro případné oblečení na kopci. Nanoweight obecně velmi rychle schne, a proto ho můžete použít i opakovaně během jednoho dne. To může být obrovskou výhodu třeba při vícedenních sportovních akcích nebo pokud ho večer potřebujete přeprat a ráno mít suché.

Napadá mě ještě další využití, na které u mě asi brzy dojde. A to na pracovní schůzky pod košili, již delší dobu vhodné funkční tričko hledám.

Dámský Nanoweight krátký rukáv

Teď se pojďme podívat na Nanoweight ještě optikou sportovkyně :-) .

Na testování jsem si vybrala triko Nanoweight s krátkým rukávem v bílém provedení. Bílou považuji za univerzální barvu, která se perfektně hodí do letního počasí, nicméně na výběr je v dámském provedení ještě černá a růžová barva, pokud někomu zrovna bílá nesedí.

Triko jsem testovala hlavně při běhání. Oceňuji především příjemný chladivý materiál a to, že triko nikde netlačí (má lepené okraje kolem krku, spodního lemu a rukávů). Navíc je tak lehké, že ho na sobě skoro ani necítíte. Zvolila jsem si o číslo menší velikost (XS) než obvykle, protože moje zrovna nebyla k dostání, takže je na mě trochu upnutější, ale to ničemu během pohybu nevadilo.

 

Vzhledem k tomu, jak je materiál tenký, je triko průhlednější. Z toho důvodu jsem pod něj zvolila bílou sportovní podprsenku (konkrétně Craft Pace). Ultralehkost jsem ocenila nejenom během tréninku v horku, ale i když jsem triko chtěla využít jako záložní a vešlo se mi bez problémů do kapsy u cyklodresu. Skvělým benefitem pro mě je i to, jak rychle triko schne, takže ho můžete opravdu naplno opakovaně využívat. Nevýhodou určitě může být to, že se tenký materiál může snadno zatrhnout. Osobně se mi to nestalo, ale je s ním potřeba zacházet opatrněji, jak už bylo zmíněno.

Za mě je to každopádně skvělé triko do horkých letních dnů.


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami