JAK SE OBLÉCT DO TRAILU?


V minulosti nám stačilo na sport jedno sportovní triko a kraťasy a bylo jedno, co zrovna jdeme dělat - jezdit na kole, běhat, turistikovat či cokoliv jiného. V dnešní době detailně rozlišujeme nejen oblečení, ale také celkovou výbavu na danou sportovní aktivitu. Tomuto vývoji se nevyhl ani běh. Dnes se zastavíme u běhu trailového, tedy toho v „přírodě“ - v kopcích, v horách, po šotolinových cestách, vyšlapaných turistických pěšinách a nesmíme zapomenout ani na členité kamenité horské chodníky. No a důležité je také zmínit, že v tomto případě, nezáleží na počasí. Takže můžeme očekávat vlastně vše. Od nemilosrdných, sílu odebírajících slunečních paprsků přes ostrý vítr, před kterým se budeme třeba až doslova klanět, až po přívaly deště, který si najde i tu nejmenší skulinku, aby se nám dostal na kůži. Ano, jsou to extrémní situace, ale i s těmi, obzvláště ve vysokých horách, musíme určitě počítat.

Čím se tedy trailové běžecké oblečení liší? Hlavně výraznější odolností vůči oděru a případnému roztrhnutí, protože se pohybujete v členitém prostředí, kde je vyšší pravděpodobnost, že zakopnete, spadnete nebo se otřete o nějaký strom či kámen. No a také zvýšeným počtem kapes pro různé potravinové doplňky v podobě gelů, tyčinek, sáčků, které jsou umístěny tak, abyste si rovnou při běhu mohli dát osvěžení a nemuseli zastavovat a štrachat v batohu. Některé kapsy či poutka jsou určena pro oblečení, jako jsou například návleky na ruce, lehká vesta či bunda. Prostě je rovnou za běhu provlečete poutkem a nezastavujete.

Když se detailněji podíváme například na trailová trika, tak jednak mají zvýšený počet kapes, některá tvz. ripstopovou úpravu, která brání roztržení anebo případnému rozšiřování zatržení a na ramenou jemný silikonový potisk, který má zajistit správné usazení běžeckého batohu nebo vesty tak, aby se po ramenou při běhu nešoupala.

 

Některá trika mají přední stranu propracovanou tak, že je větru odolná a zádová strana zase více pružná a prodyšná.

Co se kalhot pro trailový běh týká, tak zde opět platí zvýšená odolnost vůči oděru. Navíc tyto materiály zároveň poskytují i výhodu střední komprese, tzn. udržují sval v mírném stažení tak, aby zbytečně nevybroval a plnil stoprocentně svoji funkci. I zde platí přítomnost zvýšeného počtu kapes. Krátké elasťáky mají takovou délku, aby při dlouhém běhu nezpůsobovaly případný oděr stehen z vnitřní strany, což by zcela jistě hodně znepříjemňovalo zbytek běhu.

Ne vždy je při běhu ideální počasí a hlavně v horách se může velmi rychle měnit. Proto je vhodné, ba přímo nutné, mít s sebou nepromokavou a zároveň prodyšnou bundu.

 

Tyto bundy musí být také lehké a snadno sbalitelné, aby s sebou běžec zbytečně netahal gramy navíc, které jdou při dlouhém běhu skutečně znát. Na druhou stranu bunda do hor musí být technicky vysoce propracovaná což znamená hlavně precisní střih, membrána chránící tělo před deštěm a větrem, voděodolné zipy, středový zip nejlépe ukončený do ochrany brady vůči oděru, dobře stažitelná kapuce, propracované ukončení rukávů, možnost stažení bundy ve spodní části a správně ergonomicky umístěné kapsy.

Zapomenout nesmíme ani na vhodnou obuv, která se samozřejmě také dělí podle využití - terénu. Jednoznačně tedy pro trailový běh volíme trailovou obuv, ale o tom až příště.

 


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami