1.10.2023 - OLFINCAR HRADECKÝ PŮL/MARATON


Je tři týdny do startu Hradeckého půl/maratonu a většina účastníků se více či méně připravuje nabíháním tréninkových kilometrů. Součástí přípravy k závodu je i volba vhodného oblečení a obuvi. Ano, i takové pro někoho možná drobnosti mohou zásadně ovlivnit váš výkon nebo celkový pocit ze závodu.

Dnes, 8. září teploměr ukazuje 26°C a je úplně jasno. Říkám si, jak asi bude 1. října. Bude to příjemných závodních 15°C nebo bude poprchat a teplota bude někde mezi 5 a 10? To se bude dát s větší přesností říci až pár dní před startem. Je ale dobré mít připravenou výbavu na všechny možné varianty.

Co si tedy na závodní kupičku připravit, abych se zbytečně nepřehříval a nebo abych naopak neprochladl? Předpokládejme, že se na krásné a rychlé trati nechám strhnout atmosférou závodu a vcelku pochopitelně poběžím ve vyšším tempu než většinou trénuji. Proto je vhodné zvolit takové funkční oblečení, které velmi dobře odvádí přebytečné teplo a pot od těla pryč. Toto zadání nejlépe splňuje polyesterové vlákno a z něj ušité oblečení. Dalšími důležitými parametry je určitě hmotnost a ergonomie.

Snažím se vždy myslet pozitivně, a proto se nejdříve podělím o svou volbu oblečení při variantě „suchého závodu“ v teplotách kolem 15°C. Určitě zvolím triko s krátkým rukávem CRAFT PRO Hypervent, které je již podle názvu velmi lehké a i díky meshovým panelům na zádech také velmi prodyšné. Příjemný materiál doplňují podlepené švy. U spodní části oblečení určitě vyberu šortky nebo budou vhodné také krátké elasťáky. Vzhledem k tomu, že je občerstvovačka na trati každé cca 4 km, tak není nutné s sebou brát pití nebo více výživy. Budou tedy stačit šortky bez větších kapes. Vrcholoví závodníci, ale i spousta nás hobíků běhá v šortkách kratšího střihu. Doporučuji šortky PRO Hypervent Split s vnitřními slipy nebo pro dámy s kalhotkami. Stejně jako u trika výrobce zvolil velmi lehký materiál, který doplnil perforací v bederní části, kde se člověk více potí. Přední a zadní díl je přišitý k pružnému pasu v rozkroku a pouze lehce po stranách – to dodává maximální volnost pohybu i při velmi vysoké intenzitě běhu. Osobně mám raději delší střih šortek, takže já obleču šortky PRO Hypervent Long. Ty mají oproti krátké variantě v bederní části větší kapsu na zip, do které se pohodlně vejde i větší telefon nebo případně gely na doplnění energie.

Vnímání okolní teploty, stejně jako potivost jsou velmi individuální pocity, takže je nutné k tomu přihlédnout. Triko s krátkým rukávem je možné doplnit funkčním prádlem, které by mělo být takovou druhou kůží na těle. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s prádlem CRAFT PRO Dry Nanoweight. Je velmi lehké, skvěle prodyšné a okamžitě odvádí pot od těla pryč. Je dostupné jako nátělník, triko s krátkým rukávem nebo triko s dlouhým rukávem. Pokud by tedy teplota byla mezi 10 a 15 stupni, tak bych zvolil kombinaci Nanoweight s dlouhým rukávem a běžecké triko s krátkým rukávem.

A teď ta chladná nebo v horším případě mokrá varianta. Už jsem zažil první říjnové dny v teplotách lehce nad nulou – je to takový první podzimní náraz, kdy je tělo zvyklé na teplé počasí. Ale není špatného počasí – může být jen špatně oblečený běžec. Pokud si tedy budu připravovat kupičku na chladnější závod, tak velmi pravděpodobně zvolím běžeckou větrovku CRAFT PRO Hypervent – extrémně lehkou bundu, která poskytuje vysokou odolnost proti větru a výbornou prodyšnost. Je velmi dobře ušita a padne jak ulitá. Nespornou výhodou je také fakt, že je sbalitelná do vlastní kapsy. Navíc má ripstopovou úpravu, takže spolehlivě zvládne i lehčí přeháňku nebo mrholení. Bundu do deště bych si vzal pouze v případě, že bude celý závod pršet. Jinak ji nemá cenu brát. Klíčové bude zvolit prádlo. To je bezesporu nejdůležitější částí outfitu. O jeho úkolu jsem již psal výše. Mou volbou tedy bude opět PRO Dry Nanoweight nebo v případě opravdu chladného počasí CRAFT Active Extreme X – prádlo, které oblékají také vrcholoví sportovci (např. norská nebo švédská reprezentace biatlonistů a XC lyžařů). K tomu přidám dlouhé elasťáky CRAFT ADV Essence Zip, které se díky zipům na koncích nohavic pohodlně oblékají. Mají velmi příjemný materiál, ergonomický střih a perforované panely pro lepší ventilaci.

Hradecký půl/maraton se běží celý po asfaltu, takže volba obuvi bude jasná – boty s hladkou/silniční podrážkou. Je vcelku jasné, že vzít si na takový závod boty s hrubším vzorkem, vhodné pro terénní běh, není dobré řešení. Špunty na podešvi snižují stabilitu na hladkém povrchu a tím omezují vaše rychlostní předpoklady. Takové boty na asfaltu nebo betonu velmi rychle ztrácejí vzorek a tím eliminujete i jejich další použití v terénu. V případě, že bude proměnlivé počasí nebo déšť, tak je dobré své boty na mokrém povrchu předem otestovat. Většina bot se jinak chová na suchém a mokrém podkladu. Má volba tedy padne na CRAFT PRO Endur Distance – boty, které v mezipodešvi používají Px pěnu. Ta zajistí velmi vysokou návratnost energie a také odolnost proti nárazům. I delší běh v nich je velmi komfortní a hlavně efektivní. PRO Endur Distance mají velmi lehký a prodyšný svršek.

 

V případě, že by byla předpověď hlásila deštivé počasí, tak dám přednost novince CRAFT Nordlite Ultra. Ty jsou primárně určeny na gravel nebo jinak řečeno – skvěle fungují na silnici i v lehkém trailu. Mokrý povrch tedy zvládnou výrazně lépe než boty s hladkou podrážkou. Bota je konstruována primárně na vysoký výkon a komfort na středních nebo delších tratích. V mezipodešvi zajišťuje vysoký komfort a skvělou návratnost energie patentovaná Cr pěna. A co je důležité – tyto vlastnosti nemění ani při extrémně dlouhých závodech.

 

Výše napsané řádky mají za úkol dobře se zamyslet nad tím, jak můžete svůj výkon a hlavně celkový pocit ze závodu vylepšit. Nezáleží na tom, jestli jdete celých 42 km nebo půlmaraton. Důležité je, že do toho jdete! Užijte si to!

                                                                                                                   Jiří Horák
                                                                                                                   hobby běžec a produkt manažer CRAFT
                                                       

                                                                                                                                               

                                                                                                                                         


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami