Recenze pánské bundy Craft PRO Velocity


Na počátku letošní běžkařské sezóny se mi naskytla vítaná možnost otestovat jeden z modelů bund od značky Craft. Z nabízených bund jsem si vybral podle popisu výrobce tu nejlehčí, určenou běžkařům, kteří preferují svižnou jízdu, model PRO Velocity.

Bundu jsem testoval po necelý měsíc v podmínkách otevřených větrných Krušnohorských plání, magistrály Jizerských hor a v podhůří Krkonoš. Rozmanitost počasí mi umožnila vyzkoušet svršek od nízkých teplot kolem -10°C až po jarních +7°C. Délka běžkařských výletů se pohybovala mezi 3 a 5 hodinami. Pod bundu jsem vozil vždy pouze jednu vrstvu, a to buď triko s dlouhým rukávem CRAFT Active Extreme X LS nebo CRAFT Active Extreme X Wind LS.

Musím přiznat, že po prvním vybalení jsem se trochu znejistěl, zda jsem nevybral špatný model určený doopravdy těm nejrychlejším eliťákům na krátké ježdění v okolí stadionu. Bunda je opravdu velmi lehká a materiál skutečně hodně tenký. Obavy, ale vzaly za své hned po pár prvních kilometrech ve větším mrazu a větru. Použité materiály a membrána VentAir Wind plní dokonale svoji funkci, a i v případě větší síly větru se pod bundu chlad nedostane. Tomu pomáhá i velmi propracovaný střih na tělo. Bunda nikde neodstává a nepřekáží volnému pohybu a všechny střihové parametry modelu (předtvarované rukávy, ergonomické vykrojení límce) fungují skvěle. Velmi jednoduše téměř neviditelně jsou řešeny švy mezi jednotlivými díly, nikde nic netlačí ani neřeže. Na první pohled neúplně vhodně působí zakončení rukávů pouze zastřižením látky, tzn. bez jakékoliv gumy nebo zašití. Zde jsem se mylně obával, že pravidelným přetahováním přes zápěstí a rukavice může dojít k natržení, ale i po zhruba 250km a několika vypráních jsou rukávy úplně v pohodě. Materiál je pevný a netrhá se.

Zadní část bundy je na rozdíl od té přední vybavené větru a voděodolným materiálem určená k odváděný přebytečného tepla a potu. V normálních zimních teplotách je to naprosto dostatečné. Pouze při teplotě hodně nad nulou (+5°C a víc) jsem zaznamenal větší teplo a vlhkost pod bundou, ale to pouze v oblasti rukávů, kde žádné odvětrávání není. V opačném případě mi zima v bundě byla pouze jednou, a to když jsem se pohyboval v mrazu a silnějším větru při teplotě někam k -10°C, pocitová možná i ještě o něco méně. Svou roli zde hrála určitě i samotná únava z více jak 4-hodinového intenzivního výjezdu. Zde je nutné podotknout, že pokud sice člověk jezdí svižně, ale jede ve skupině, kde se více a déle postává je nutné přibalit ještě aspoň jednu vrstvu anebo termosku s čajem😊. Zde 100% platí pravidlo: oblékej se tak, aby Ti při stání byla mírně zima a při pohybu Ti nebude vedro. Tepelný komfort pomáhá udržovat i vysoký límec, který přesně obepíná krk a jemný fleece na vnitřní straně bundy. Na bocích jsou umístěny malé větrací otvory.

                 

Posledním nezmíněným prvkem jsou kapsy. Dvě klasické kapsy na břiše jsou doplněny jednou vodorovnou prsní kapsou, která je akorát stvořená pro mobil, tyčku nebo klíčky od auta. Díky skvělému střihu předměty v této kapsy nijak neobtěžují ani při intenzivním soupažení.

Vzhledem k tomu, kolik času už jsem s bundou ve stopě strávil můžu zodpovědně konstatovat naprostou spokojenost a potvrdit popisované cílové užití. Bunda je vhodná doopravdy pro intenzivní ježdění a splňuje ty nejvyšší nároky. Vzhledem k její lehkosti a výbornému střihu je vhodná i na běhání za nízkých teplot.

                                                                                                                    Děkuji za možnost otestování!

                                                                                                                                                 Josef Goder


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami