První recenze SPARTAN RD PRO


Začátkem října se ke mně dostaly zbrusu nové boty od Craftu určené čistě pro překážkové závody (OCR). Po dvou letech partnerství se Spartan Race už bylo taky na čase. Na druhou stranu vývoj takhle náročné boty nějakou dobu trvá a samozřejmě je lepší si chvíli počkat než začít nabízet nějaký polotovar.

Světlo světa tak spatřily boty CRAFT SPARTAN RD PRO určené pro OCR závody všeho druhu. Na začátek je třeba uvést, že se sice překážkovým běhům nevěnuji, ale s různorodostí povrchů, blátem a přírodními překážkami mám bohaté zkušenosti z horských běhů a ze skyrunningu. Při testování jsem je nešetřil a botky potrápil v terénech všeho druhu.

K dispozici jsou u nás pouze dvě barevné kombinace. Základní černo-červená pro pánský model a šedo-růžová kombinace pro ten dámský. Oběma vévodí slušivé logo Spartan Race a boty vypadají opravdu dobře. Oblíbený „unpacking“, čili rozbalování, vás bude bavit, protože už krabice vypadá velice pěkně.

Ještě je třeba dodat, že boty jsou dostupné ve velikostní škále 6 až 12 UK pro muže a 3 až 8 UK pro ženy.

Na noze jako druhá kůže

Na první pohled si asi každý všimne absence klasických tkaniček. Místo toho je zde rychlostahovací systém, který znáte také od jiných značek. Ačkoliv jsem spíše příznivcem klasického šněrování, zde to určitě svůj smysl má. Jednak se to ve vodě a v bahně nerozváže a také nedojde k obalení tkaniček bahnem. Ty jsou nahrazeny úzkým pevným lankem, které po fixaci plastovým jezdcem nepovolí opravdu ani o milimetr.

 

Tento systém funguje bez problémů a použité materiály vypadají kvalitně, nemám tedy důvod jim nevěřit. Volný konec, tedy to, co zbyde nad plastovým jezdcem, se potom zastrčí pod gumičku, která je asi v půlce šněrování. Je to chytré a efektivní řešení, nicméně jedno úskalí to přece má. Pokud stejně jako já patříte k těm lidem, kteří rádi utahují boty na fest, co to jde, zbyde vám ten konec docela dlouhý. I po zastrčení pod gumičku stále nebezpečné množství přebývá a mohlo by se zachytit třeba za nějakou překážku. Potom je lepší ho zastrčit ještě dále pod tkaničky. Věřím ale, že kdo utahuje své boty „normálně“ tak s tím více práce mít nebude.

Celkově ale bota drží při správném stažení na noze jako přibitá, a to je v nerovném terénu zásadní.

Do bláta i do hor

Asi nejdůležitějším aspektem je však podrážka a to, zda vás bota podrží na široké škále povrchů a překážek. Dvě různé směsi zajišťují optimální přilnavost a životnost na nejvíce namáhaných místech. Vzorek je naprosto dostatečný a po několika opatrných krocích jsem se nebál směle pustit ani do klouzavých bahnitých seběhů. Z toho, jak držely jsem byl příjemně překvapen. Do totálního bláta, které dosahuje do půli lýtek se mi však nechtělo, to už nechám na vás :-)

Dále mě zajímalo, jak si povedou v kamenitém terénu a na ostrých šutrech. Vzal jsem je tedy na hřebeny Krkonoš a prověřil především v sebězích. I zde mě potěšily, protože pevná podrážka s dostatečným tlumením nedaly chodidlu kameny téměř pocítit, a to při udržení stále dobré dynamiky.

Došlo dokonce i na sníh! Na hřebenech jsem objevil zbytky prvního letošního sněhu a podle prvního oťukávání by si s ním měly „Sparťani“ také rozumět :-)

Možné slabiny jsem cítil pouze na mokrých kamenech a na dřevěných chodnících. Ještě jsem však nepoznal botu, která by si s těmito povrchy dokázala poradit, vyjma hřebovek. Ty však nejsou na většinu na závodů povoleny nebo se je nevyplatí např. kvůli asfaltovým pasážím na závod brát.

 

Vyvinuto speciálně pro Spartan Race

Protože se jedná především o závodní boty pro překážkové tratě, je dobré uvést, na jaké další vychytávky se můžete těšit.

Díky odolnému nylonovému svršku se nemusíte bát, že by třeba šplh na laně zanechal na botě jakékoliv následky. Pro tuto překážku je na prostředku podrážky dokonce speciální vzorek.

Dalším specifikem překážkových běhů je častý pobyt boty pod vodou (v lepším případě). CRAFT SPARTAN RD PRO má pod chodidlem několik odtokových kanálků, které vodu odvedou co nejrychleji ven. Navíc jsou celkově boty z nenasákavého materiálu, a tak se nemusíte bát nepříjemného čvachtání po celou dobu závodu.

Poslední věcí, kterou bych rád zmínil, je určitý stupeň ochrany chodidla. Při překážkových závodech není mnohdy čas koukat nalevo či napravo a chodidlo často přichází do styku s překážkami či s jinými závodníky. Boty jsou pocitově robustní a po celém obvodu vyztužené, takže se lehkých bouchanců nemusíte vůbec obávat.

 

Nohy jako v bavlnce

Délka překážkových závodů je různá a na těch nejdelších můžete strávit mnoho hodin. Potom oceníte přednosti těchto bot ještě více. Sám jsem v nich na dlouhém horském výběhu odběhl slušnou porci kilometrů a stále jsem se cítil komfortně. Do jisté míry za to může použité tlumení ACR, které je příjemné a neubírá botě na dynamice. 

Výborně mi padl i tvar boty, nikde mě nic netlačilo ani se mi nezačali dělat puchýře. Zkrátka od začátku jsem se cítil pohodlně, a to není vždy v nové botě pravidlem.

Pokud nebudete tyto botky trápit na asfaltu a používat je pouze tam, kam jsou určeny, tedy na překážkové běhy a do přírody, budou CRAFT SPARTAN RD PRO vaším skvělým společníkem po dlouhou dobu a překážkové závody si s nimi dokonale užijete.

 

Plusy:

  • Pevně drží na noze
  • Odolný materiál
  • Pohodlné i na dlouhé závody
  • Dobré vlastnosti v bahně
  • Nenasákavé

 

Minusy

  • Delší šňůra po utáhnutí
  • Vyšší hmotnost

 


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami