JARNÍ VRSTVENÍ ANEB CO SI OBLÉKNOUT NA BĚH


Jaro je tady! Příroda se probouzí, dny se prodlužují a rtuť v teploměrech šplhá do příjemných hodnot. No a my běžci chceme být u toho. Pro zapálené jedince se mnoho nemění, ale notná část běžecké populace se probouzí z hibernačního módu a vrací zpět ke své běžecké výbavě. Zas a znovu se oprašuje téma s nekonečným datem expirace. Co si vzít na sebe?

Vrstvení oblečení dokáže být ošemetné stejně jako jarní počasí, nenechej se jím odradit. Naopak, vyzraj nad jeho rozmary. Je pravdou, že rána mohou být ještě děsivě mrazivá, občas foukne ostrý severák nebo se přežene pořádná jarní přeháňka. Pokud se ti ovšem podaří správně naskládat vrstvy oblečení, porazil jsi úhlavního nepřítele. A ještě něco. Je zapotřebí odbourat strach z pocitu prvotního nekomfortu. Ano, když vyjdeš před dům, bude ti chladno, ale pokud chceš být po zbytek výběhu v pohodě, musíš se kousnout. Však to znáš, stojí to za to překonat svého vnitřního sabotéra.

Klasický princip vrstvení spočívá v systému oblékání 1-2-3. Když přijde ale na teploty nad nulou, mohou být perfektně dostačující vrstvy pouze 2. Zde je potřeba vzít v úvahu mnoho proměnných, které ti mohou zamíchat kartami. Například - půjdu na krev nebo se chystám na lehký jogging? Jsem zmrzlík nebo mi je věčně horko? Poběžím na větrné hůrce nebo na mě bude péct sluníčko? Začni rozborem vnějších i vnitřních podmínek a poskládej si vrstvy dle vlastních potřeb.

 

1. VRSTVA – základní vrstva

První vrstva je základ. Vhodné funkční prádlo odvádí efektivně pot od kůže na vnější stranu, odkud je buď odpařován do okolí, nebo předáván do další vrstvy. To je ten nejdůležitější úkol 1. vrstvy, proto by nikdy neměla chybět. Optimálním materiálem, který disponuje právě schopností účinného transportu potu je syntetické vlákno, které má další neocenitelnou vlastnost - je extrémně rychle schnoucí. V momentě, kdy se ale v prádle zapotíš, nebude tě chladit na rozdíl od bavlněného prádla, které není z toho důvodu vhodné na intenzivní sportovní aktivity. Optimální termoregulace = vyšší výkon. Ač zní tato rovnice jasně, zvolit vhodné oblečení tak, aby vám nebylo teplo a organismus se nepřehříval, může být mission impossible. Proto se vždy řiďte jednoduchým pravidlem, které nejen ve světě běžeckého vrstvení vždy funguje, méně je více.

Vhodné funkční prádlo pro Vaše potřeby můžete vybírat z široké nabídky ZDE

Dámské funkční triko CRAFT Nanoweight

2. VRSTVA – izolační vrstva

Druhá vrstva zajišťuje tepelnou izolaci těla v chladných podmínkách a zároveň transportuje pot do další vrstvy, případně do okolního prostředí. Pokud není nutné tělo tepelně izolovat, vynechává se. Na jaře si mnohdy vystačíme s kvalitní funkční vrstvou a z důvodů vlivů počasí pak vrstvou ochrannou. Nicméně je čistě na tobě, zda sáhneš v chladnějších podmínkách, kdy nepotřebuješ právě zmiňovanou ochranu před deštěm či větrem, po vestě, vhodné mikině nebo dáš přednost raději běžecké bundě.

 

3. VRSTVA – ochranná vrstva

Vnější vrstva je ochranným štítem proti živlům. Sportovci na ni kladou nejvyšší nároky, protože je chrání před deštěm, větrem i chladem. Zároveň zajišťuje odvod potu a přebytečného tepla ze spodních vrstev. Podle okolních podmínek je i tato vrstva volitelná. Dle intenzity deště a větru lze vybírat z materiálů s částečnou ochranou nebo plnou odolností proti zmíněným vlivům. Toto kritérium se pak promítá do ceny, za kterou si produkt lze pořídit. Je třeba uvažovat, zda vysoké technické parametry, následovány vyšší cenovkou, opravdu docením.

Ze svrchních vrstev a dalších stavebních kamenů běžeckého outfitu můžete vybírat buď z čistě běžecké kolekce Vent přímo ZDE

Pánská běžecká bunda VentDámská běžecká bunda Vent

nebo pokud chcete univerzální oblečení, které využijete pro širokou škálu sportovních aktivit, vybírejte z kategorie Trainingwear ZDE 

Běžecká bunda Charge LightBěžecká bunda Charge LightBěžecká bunda Charge Light

 

V jarních podmínkách vyrazili naši produkťáci otestovat novou kolekci – 2 jarní dny s odlišnými teplotami si vyžádaly 2 různé běžecké outfity.

 

1. Gabča s Jirkou zvolili jako první vrstvu lehké triko s dlouhým rukávem z řady Nanoweight. Jelikož lehce foukalo a bylo 8 stupňů jako svrchní vrstva přišla vhod bunda s ochranou proti větru z řady Vent. Běžecký outfit dále doplnili o technicky propracované kalhoty rovněž z řady Vent.

2. Při dalším testování už teploty povyskočily o něco výš - teploměr hlásil příjemných 12 stupňů a panovalo bezvětří. Jelikož je Gabča zimomřivější, tak si na triko s dlouhým rukávem Nanoweight oblékla funkční triko s krátkým rukávem z řady Essence, kalhoty raději ještě nechala dlouhé. Zatímco Jirka se cítil komfortně již v šortkách 2v1, triku s krátkým rukávem, které doplnil o lehké návleky na ruce - vše z běžecké kolekce Vent.


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami