CRAFT PRO ENDURANCE TRAIL - OTESTOVÁNO!


Od časného jara jsem měl možnost testovat trailové boty CRAFT PRO ENDURANCE TRAIL. Zažil jsem s nimi různorodé terény od zbytků sněhu, bláta, šotolinových cest všeho druhu až po suché měkké lesní cesty. Nechyběly ani dlouhé přeběhy po asfaltu. A jak tahle novinka obstála si můžete přečíst na následujících řádcích.

CRAFT PRO ENDURANCE TRAIL je v podstatě terénní dvojče čistě silničního modelu CRAFT PRO ENDUR DISTANCE, který přišel na trh loni. V těchto silničkách jsem naběhal stovky kilometrů a považuji je obecně za velice povedené. Základem obou modelů je vyladěná tlumící pěna PX Foam, která je lehká, ale zároveň dovede zajistit pohodlné tlumení a dynamický odraz. A to platí překvapivě také pro trailový model.

        

Pocitově působí PRO ENDURANCE TRAIL lehkým dojmem, který nezmizí ani poté, co se v nich rozeběhnete. Navíc jsou pohodlné, a to dokonce i po dvaceti a více kilometrech což rozhodně pro většinu trailovek neplatí. Tuhost tlumící pěny je nastavená „tak akorát“, aby dostatečně tlumila, ale zároveň byla zajištěná dostatečná míra stability. Výsledek je takový, že lehkých nerovností si ani nevšimnete a na těch větších vás boty dokážou podržet. Jasně, tohle není bota pro skyrunning nebo orienťák. Bavíme se tady o českých cestách všeho druhu.

Vzorek podešve je jednoduchý, ale efektivní. Charakterizoval bych ho jako terénní až univerzální. Je ovšem stabilní a na mokru neklouže. Kdo pamatuje legendární INOV-8 RACE ULTRA tak ví, o čem mluvím. V praxi jsem nemusel na měkčím nebo bahnitém povrchu vůbec zpomalovat, bota si s tím poradila velice dobře. Samozřejmě jejím limitem bude hlubší bahno, kde už vám nepomůže. To ovšem není ani její ambice. Stejně tak čistý offroad ať už v lese nebo mimo něj si asi s touto botou tolik neužijete, navíc zde hrozí reálné riziko, že přijdete k úhoně buď vy nebo vaše bota.

 

 

Přesto působí jednodílný svršek velice kvalitním dojmem, ale spíš než na ochranu před klackama nebo nakopnutí se zde myslelo na prodyšnost a pohodlí. A já jsem za to rád. Jazyk je spíše subtilnější a v podstatě o něm ani nevíte. Povedl se také design všech barevných variant. Otravné mi přišly pouze zbytečně dlouhé tkaničky. Trailovky si utahuji vždy „na fest“ a dlouhé konce jsem pak musel zastrkovat všude možně, ale aspoň je pak nemožné, aby se mi tkaničky při běhu rozvázaly.

Hodně běžců zajímá šířka boty. Já bych označil šířku použitého kopyta jako střední, a to by mohlo vyhovovat většině běžců. Je zajímavé, že silniční varianta se mi zdála o něco užší. K větší šířce Craft zřejmě přistoupil kvůli zachování komfortu při opravdu dlouhých trialových bězích. 

      

Komu tedy tyhle boty doporučit? Zkrátka všem, co běhají rádi mimo silnice, ale nevyžívají se zrovna v bahenní lázni. Pro většinu českých terénů však budou parádní volbou, protože díky skvělému tlumení pošetříte nohy, ale zároveň budete hravě a rychle překonávat většinu překážek. Pohodlný krok, dynamika a dlouhá životnost budou výsadou téhle povedené craftí trailovky. 

A pokud máte ve svém kalendáři závody jako Vltav run, 250 Český ráj,  Běhej lesy, Horská výzva, Valašský hrb, Liberec Nature Run nebo jim podobné tak rozhodně CRAFT PRO ENDURANCE TRAIL budou rozhodně dobrou volbou.

Pánské modely CRAFT PRO ENDURANCE TRAIL najdete ZDE >>

Dámské modely CRAFT PRO ENDURACE TRAIL najdete ZDE >>

 


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami